august 2005

Český Chip degraduje Blogger.com

Zľahka si listujem aktuálnym Chipom a čo nevidím? Blogger.com, prostredníctvom ktorého blogujem, recenzuje Jirka Macich v článku Kdo nebloguje, jako by nebyl. A jeho záver?Čítať ďalej

Google inovuje Google Sitemaps

V podledných dňoch pribudli v rámci služby Google Sitemaps nové vychytávky.

Prvou je rozšírenie Mobile Sitemaps sprístupňujúce službu i webovému obsahu určenému pre mobilné zariadenia.

Druhou vychytávkou je štatistika spracovania Sitemaps.

Google Sitemaps

Využiť Google Sitemaps pri statických weboch pomôže môj freeware Google Sitemaps Offline Generator. Bohužiaľ, aktuálne mi čas nedovoľuje zapracovať doň všetky zamýšľané funkcie, ale základnú úlohu si splní.

Opera - 10. výročie i s registráciou zdarma

Môj obľúbený prehliadač Opera oslavuje 10. výročie a od 15.00 hod. prebieha aj online párty - k dispozícii chat, hudba, video...

Alebo radšej registračný kód? Spôsob registrácie zdarma, ktorú je možné vykonať len v priebehu najbližších 24 hodín, popisuje server Download.com (akcia v spolupráci s Operou).
Alebo priamejšie - zadať svoj e-mail na my.opera.com/community/party/reg.dml a okamžite vám budú vypísané registračné kódy pre všetky dostupné platformy na ktorých beží Opera.

K dispozícii je verzia 8.02, po inštalácii a registrácii doporučujem upgrade na 8.10 Preview 2 - je stabilná a opravuje chyby verzie 8.02.

Blogger.com - znaková verifikácia komentárov

Už je to pár dní staré, ale až teraz som si to všimol - Blogger.com zaviedol do komentárov znakovú verifikáciu (CAPTCHA, spôsob ochrany proti komentárovým spam robotom), čiže pri každom vytvorení komentára je potrebné prepísať do zadaného poľa znakový kód zobrazený na obrázku. Voľba ochrany je v nastaveniach štandardne vypnutá.

Blogger.com pridáva k odkazom v komentároch i parameter rel="nofollow" zabezpečujúci, že vyhľadávače (Google určite) tento odkaz ignorujú.

Môj weblog zatiaľ nie je pre komentárových spam robotov zaujímavý (alebo si ho ešte nevšimli), takže aktivovanie znakovej verifikácie nechávam na neskôr...
 

Prieskum počítačovej gramotnosti v ČR s nerealistickým výsledkom

Na zive.cz boli prezentované výsledky prieskumu Počítačová gramotnost v ČR. Hm... A výsledok?

Z provedeného výskumu vyplývá, že 27 % obyvatel České republiky je informačně gramotných.

Ak predpokladám, že v rámci SR sú podmienky v počítačovej vybavenosti podobné alebo blízke podmienkam v ČR, tak si dovolím tvrdiť, že číslo je extrémne nadhodnotené.
Už definícia počítačovej gramotnosti daného výzkumu mi príliš nesedí:Čítať ďalej

Redizajn môjho webu a weblogu

Ľahkým redizajnom som si zavŕšil augustové zmeny na mojom webe - najprv zmena webhostingu webu, následne zriadenie weblogu a nakoniec zosúladenie dizajnu stávajúceho webu (osobnej stránky) a novovytvoreného weblogu.
Uf, dúfam, že ma už nič nepostihne :-)

Drobnosti - ako si hacknúť fotoaparát na Mesiaci

Sorry, mala tam byť čiarka, ale nedalo mi to, bez nej je titulok tak kúzelný :-)
Ale rovno k veci...

Bez komentára a z dôvodov študijno-bezpečnostných doporučujem dnešný článok popisujúci metódy útokov na Microsoft SQL server.

Ak si niekto myslí, že vrchol digitálnej foto techniky končí na 9 MPix, z omylu ho vyvedie tlačová správa Hasselblad - uvádza stredný formát s 22 MPix.
Mimochodom, práve s Hasselblad EDC boli vyhotovené prvé snímky na Mesiaci.

(Ne) Rady pri výbere digitálneho fotoaparátu

Dnes mi pristál v schránke e-mail tohoto znenia:

Dobry den, ja sa vas chcem len spytat, ci by ste mi vedeli poradit ohladne digitalnych fotoaparatov.
Chcem si kupit a rozmyslam nad tymito dvoma: Panasonic Lumix DMC-FX9 alebo Casio Exilim Z750. Fakt sa neviem rozhodnut, keby ste mi vedeli pomoct.
Dakujem

a moja odpoveď:Čítať ďalej

Dvaja novomešťania v popredí Google (výsledkov)

To je náhodička, osobne sa vôbec nepoznáme, ale na čele Google výsledkov sa stretneme. A čože je na tom zaujímavé? Vlastne nič, len to, že Peter Masarik a ja sme obaja novomešťania. Zdá sa, že Nové Mesto nad Váhom vládne osobným stránkam :-)

Viď. výsledky vyhladania na reťazec osobná stránka (časom pochopiteľne meniace sa), alebo priamo screenshot (ten úplne prvý odkaz je bez obsahu, takže ho nerátam):
Google výsledky

Big Brother smeruje na TV Joj

Aktualizované 29. 8. 2005: Presmerovávanie na TV JOJ je už zrušené, ale naďalej chce z popularity domén ťažiť niekto úplne iný.

Nové šialenstvo sa onedlho rozpúta a tisíce fanúšikov reality show Big Brother hladných po nových informáciach, pikoškách a škandálikoch budú naťukávať do browsera adresy www.bigbrother.sk alebo www.big-brother.sk, ocitnú sa ale u televízie konkurenčnej a to TV JOJ.

Nejde náhodou o klasický špekulatívny nákup domény?

Nuž, zdá sa, že ani nie. Stačí si skontrolovať doménové záznamy na SK-NIC. Podľa nich bol posledný záznam u domény bigbrother.sk realizovaný 2. 12. 2004 a u domény big-brother.sk 7. 6. 2005. Markíza oficiálne oznámila nákup Big Brother 22. 6. 2005.Čítať ďalej

Majstrovstvá Európy historických motocyklov oldtimerov - Podjavorinský okruh, Nové Mesto nad Váhom

Podjavorinský okruh 2005

Cez víkend, 13. a 14. augusta 2005, sme mali všetci (alebo niektorí) novomešťania o zábavku postarané...
Objekt zábavky: Majstrovstvá Európy historických motocyklov a sajdkár - oldtimerov, preteky O cenu Jána Horvátha, 4. ročník.
Kde: Podjavorinský okruh Nové Mesto nad Váhom.
Komentovať nebudem, foto povie viac...Čítať ďalej

Blogger.com - prečo práve on?

Tí znalejší si iste všimli, prostredníctvom čoho blogujem, tých neznalejších odkazujem na ikonu vpravo dole... Áno, používam weblogový systém Blogger.com.
Prečo som sa rozhodol práve preň? Zhrniem to v pár bodoch:

  • je zdarma,
  • je dostatočne veľký a zavedený na to, aby sa stalo (z hladiska pravdepodobnosti), že dnes tu je a zajtra nie (je za ním Google),
  • umožňuje hostovať obsah weblogu na mojom vlastnom webe, čiže pod mojou adresou,
  • pre publikovanie a administráciu weblogu nepotrebujem na svojom webhostingu podporu skriptovacích jazykov a databáz (napr. PHP a MySQL), pretože sa to deje online na Blogger.com.

Všímam si, že v našich končinách nie je príliš využívaný, mám v úmysle pripraviť preto článok (alebo sériu) o detailoch a technických možnostiach tohoto blogovacieho systému.
 

Aj ty, Brutus?

Duchaplný titulok naznačuje, že by som mal predniesť reč, v ktorej ozrejmím pohnútky aj z tých najzapadlejších zákutí mojej mysle doplnené psychologickou analýzou, vedúce k tomu, prečo začínam blogovať. Ale neozrejmím, skrátka začínam :-)

Ale aby týchto pár riadkov nevyšlo úplne navnivoč, uvediem aspoň to, čím sa na svojom weblogu mienim zapodievať. Budú to témy totožné s tými, ktorým sa v "ne-weblogovej" podobe venujem na svojej osobnej webovej stránke, čiže webdizajn, programovanie, digitálna fotografia a digitálne fotoaparáty, informatika obecne a sem tam pridám možno i niečo "úplne od veci".

Ostáva mi zaželať si už len "úspešné blogovanie", ale nezaželám si to, som totiž už popredu zmierený s tým, že môj weblog zapadne v prachu ostatných nečítaných a neúspešných :-)