Lytro - fotoaparát, s ktorým už nemusíte ostriť? Nemyslím

19. október bol deň, ktorý zasvätení (čiže každý, kto sa o fototechniku aktívne zaujíma) očakávali a kedy nezasvätení zabudli zavrieť pusu. Spoločnosť Lytro totiž uviedla rovnomenný fotoaparát, dokonca už predajný, ktorý vďaka svojej novej technológii snímania obrazu nepotrebuje fázu ostrenia pri vyhotovení snímky, teda pri zmačknutí spúšte. Táto technológia, označovaná ako revolučná, umožňuje "zaostriť" na objekt vo fotografii až pri jej spracovaní v počítači.

Detailne sa k technológii rozpisovať nebudem, za mňa to už urobili mnohí iní, dobrým spôsobom aj Martin Kozák. Ja si dovolím len zopár mojich špekulácií na základe toho, čo vieme.

Čo fotoaparát Lytro dokáže?

Tu niet nad čím diskutovať, dokáže v hotovej snímke zvoliť bod zaostrenia na objekty rôzne vzdialené od fotoaparátu.

Čo fotoaparát Lytro (asi) NEdokáže na hotovej snímke?

Nedokáže plynulú (spojitú) zmenu vzdialenosti zaostrenia. Popis technológie nasvedčuje, že dodatočné zaostrenie (jej vzdialenosť) môže prebiehať len skokovo. Tieto "skoky" môžu byť asi ľubovoľne malé, ale následný vplyv na veľkosť zaznamenaného súboru je jasný (v prípade tejto technológie je extrémne veľký). Toto obmedzenie by som prirovnal k rozdielu medzi diskrétnym signálom (digitálny) a signálom spojitým (analógový). Dnešné normálne objektívy dokážu ostriť spojito (vo vzťahu k vzdialenosti). Lytro, vo svojom výsledku, len skokovo.

Z predchádzádzajúceho odstavca vyplýva i obmedzenie pri opravách zlého zaostrenia. Predstavte si, že fotografujete portrét, snažíte sa o precízne zaostrenie na oči, ale čo čert nechcel, zaostrené je na špičku nosa. Takéto opravy zaostrenia by asi technológia mohla umožnovať, ale za cenu ešte väčšieho nárastu veľkosti zaznamenaného súboru. Čiže na veľmi jemné zmeny zaostrenia nebudú asi fotoaparáty obsahujúce túto technológiu vybavené a určené.

Nedokáže meniť hĺbku ostrosti (DOF), čiže rozsah zaostrenej časti scény (počiatočná a koncová vzdialenosť od fotoaparátu). Ukážkové snímky technológie predvádzajú zmenu zaostrenia z objektu v popredí na objekt v pozadí a opačne, ale nie je možné nechať ostré objekty v popredí i v pozadí. Zmena hĺbky ostrosti sa na normálnych fotoaparátoch vykonáva (aj) zmenou hodnoty clony na objektíve. Toto by síce dokázalo aj Lytro, vybavené objektívom s meniteľnou clonou (aktuálne obsahuje objektív s pevnou clonou), ale len v momente pred vyhotovením snímky, na hotovej snímke už asi zmena DOF nie je technológiou možná.

K čomu teda bude?

Netrufám si predpovedať. Naozaj. Uplatnenie si ale technológia určite nájde. Nepochybujem. Mne to ale zatiaľ pripadá len ako veľmi sofistikovaný focus bracketing (alebo focus stacking). Ale je to možno prvý opatrný krok k dobe, kedy sa fotograf bude musieť sústrediť výhradne na obsah scény a jej kompozíciu a všetko ostatné si následne našolichá v počítači. ...mňa ale pri fotografovaní zatiaľ bavia aj tie "hejblátka" :-)

Ukážky technológie použitej vo fotoaparáte Lytro.

 

 

Autor:

Kategórie:

 

Komentáre

mk's picture

"ale nie je možné nechať ostré objekty v popredí i v pozadí"
Tohle není pravda, viz video z předváděčky v čase 4:30. Ostatně řekl bych, že je to jen sw záležitost:
http://allthingsd.com/20111019/lytro-demo-at-asiad-video/?mod=socialflow

Pokud jde o ten počet rovin zaostření, tady těžko říct, ale všechny ukázky na webu jsou podivné zmenšeniny ve flashi, zatímco ve výše odkazovaném videu z předváděčky to předvádějí v něčem jiném a zdá se mi tam přeostření plynulejší a jemnější. No ale těžko říct, za pár měsíců budeme chytřejší.

Peter Šlosar's picture

To video si urcite neskor pozriem, nateraz sa ale stale domnievam, ze skutocnej zmeny hlbky ostrosti to nie je schopne. Ak na videu zaostria popredie i pozadie, bude to asi rovnakym sposobom, ako ked v Photoshope skombinujem rozne zaostrene vrstvy. Ja som mal ale na mysli skutocnu zmenu hlbky ostrosti. Ale mozno sa mylim, ako pisete, uvidime neskor :-)

mk's picture

Vzhledem k principu, jakým to fotí, je možná zaostalé uvažovat o něčem tak archaickém jako je změna HO změnou clony a podobně :) O vše se postará software interpretací light field dat...

Peter Šlosar's picture

Pokial je to len focus bracketing, bude to rovnaky rozdiel ako medzi CD a LP :-) Ale jasne, mainstreamu to urcite bude stacit. A casom mozno aj vyspelejsim fotografom, ked uz budu bezne 50GB subory jednoho foto, lebo toto ma zatial nejakych 22 MB pri mizernom rozliseni a pri relativne malom pocte ostriacich rovin.

mk's picture

22 MB na HD rozlišení a při nějaké kompresi mi přijde ok.

Peter Šlosar's picture

Ako by asi vyzerala velkost toho suboru pri nejakych dnes standardnych 12-18 MPix, v RAW a pri dostatocne velkom pocte ostriacich rovin, aby ich nebolo poznat aj pri vyssich rozliseniach (v pripade dodatocnej zmeny DOF) a pri potrebe aj velmi malych posunov ostriacej roviny? ;-)

mk's picture

http://www.lytro.com/living-pictures/138

Zaostřete si na kluka v pozadí a pak se koukněte na vlasy holčičky mimo hloubku ostrosti. Asi to má ještě mouchy :)

Nicméně z některých fotek se mi zdá, že je tam víc rovin ostrosti než 5 a krok je docela jemný. Stejně jako že to není schopné dosáhnout "absolutní" hloubky ostrosti zepředu až dozadu.

Peter Šlosar's picture

Tak sa radsej nechame prekvapit, co dokazu produkcne kusy :-)
Ale zaujimavy nazor na Lytro vyjadril Neff :-)
http://www.digineff.cz/art/fo-ky/fotoapar-t-lytro-s-absolutn-ostrost.html

mk's picture

Neff a zajímavý mi nejde moc dohromady, ale budiž :) Nemám ho rád.

A podle tohohle to vypadá reálně a funkčně:
http://www.youtube.com/watch?v=dm3_sbA01zI&feature=relmfu

Peter Šlosar's picture

Dufajme, ze predvadzajuci nepredvadza nacvicene pohyby prstov k pustenemu videu na displeji :-)

Vlastan's picture

Podobná chyba je i na http://www.lytro.com/living-pictures/279 kolem zvětšených nohou pavouka, při zaostření na pavouka. Je otázkou, zda se jedná o chybu optiky, nebo chybu výpočtu na hranách kontrastu.

Vlastan's picture

Podle parametrů modelu vychází velikost souboru cca 22MB, což je běžná velikost RAWu. Podle popisu technologie soudím, že "ostření" je zřejmě jen SW záležitost, tedy přepočet parametrů LFP "RAWu" obdobně jako je např. u bežného RAWu úprava citlivosti ISO. Vezmu-li tuto úvahu jako východisko, je problém skokového zaostření (pokud vůbec problém existuje), chápaného jako volbu roviny ostrosti, jen otázkou dostatečného výpočetního výkonu. Stejně tak úprava hloubky ostrosti je jen o provedení patřičných výpočtů. Argumentem pro tuto úvahu je prezentace fotoaparátu, kde prezentující na demo obrázku patřičným kliknutím docílil ostrosti v celém rozsahu snímku. ... Větší problém očekávám v optické kvalitě obrazu. Použití každého skla navíc je pro velkoformátovou fotografii zpravidla problém. Pro kompakty a home foto mi příjde tato technologie vcelku fajn. Na druhou stranu je třeba podotknou, že možnosti práce s ostrostí snímku skýtají prostor pro nový druh kreativity a také poukázat na to, že dnes různé ceny vyhrávají i fotky focené mobilem, kde se o technické kvalitě dá jen stěží hovořit.

Vlastan's picture

K předchozímu ještě doplňuji YRL videa na http://allthingsd.com/20111019/lytro-demo-at-asiad-video/?mod=socialflow čas zhruba 4:20 a dále.

Juhele's picture

Pokud to chápu dobře, tak v ideálním případě by tedy mělo jít získat fotku zcela ostrou pomocí jakéhosi focus stackingu, který by ze SW hlediska neměl být problém.

Zatím jsem ale z těch ukázek rozčarován - rozhodně to není až tak úžasné. Možná pro některé amatéry a hračičky... ale já si skoro radši nasekám víc fotek normálním zrcadlem a mám poněkud větší vliv na výsledný obrázek - samozřejmě i se všemi nectnostmi a riziky, ale to má koneckonců každá technika.

Peter Šlosar's picture

Ano, pokial pod fotkou zcela ostrou myslis fotku s velkou hlbkou ostrosti, tak ano, focus stacking na to staci. Samozrejme bavime sa o objektoch typu detail, makro, portret a pod. Lebo u sirokeho zaberu krajinky ti postaci hadam aj ostrit na hyperfokalnu vzdialenost.

Vili's picture

Ahoj,
doufám, že se to rozmazání bude dát zvětšit. Zaostřím-li na vzdálené objekty na těch fotografiích, tak popředí je rozostřené nedostatečně. A jak to bude s bleskem ? Co když budu potřebovat fotit v místnosti ??? Už je v prodeji ??? Díky za odpověď. Vili

Peter Šlosar's picture

V predaji este nie je 

Komentáre sú moderované, čiže zverejnené budú až po schválení. Komentáre s invektívami voči autorovi, mimo tému, vulgárne, spamujúce, budú zmazané.