Objavil som chybu v systéme CP 3.1 + SP2

Že prvý krát referujem o chybe v systéme Control Panel neznamená, že by som doteraz žiadnu nenašiel. Skôr naopak. Donedávna som však pracoval ešte vo verzii CP 2.X a za dobu, čo som prešiel rôznymi podverziami CP 2.X, som sa naučil s chybami a chybičkami akosi žiť a obchádzať ich - a nemal som ani svoj web (tento web je zriadený niečo vyše roka), aby som o tom poreferoval.
Nedávno som však upgradoval rovno na verziu CP 3.1.
Pri testovaní svojich aplikácií - teda tých, čo mám v podobe DEMA bez komunikácie s I/O zariadeniami - som našiel jednu maličkosť (v aplikácii), ktorú som musel dodatočne ošetriť, lebo sa chovala inak, ako v CP 2.X. Tú maličkosť som pripisoval svojmu možno neštandardnému riešeniu (ale prečo to v CP 2.X bolo v poriadku???).
Keďže bol v tom čase k dispozícii aj SevisPack2 pre CP 3.1, nainštaloval som aj ten. Lenže tých maličkostí, čo sa správali inak, sa vyrojilo akosi viac. Našťastie všetko išlo pomerne ľahko poošetrovať. Znova sa pýtam: Prečo bolo všetko v CP 2.X v poriadku? - neboly nakoniec chybné tie dvojkové verzie? To dosiaľ posúdiť nedokážem...

A teraz k tej hlavnej chybe, pre ktorú vlastne píšem tento príspevok. Ide o chybu výhradne vývojového prostredia CP 3.1 - ak si ju nevšimnete, použitý PID-regulátor vo vašej aplikácii, spustený či už z vývojového prostredia alebo i z Runtime verzie, nebude regulovať tak, ako si predstavujete.
Ide o samovoľné aktivovanie parametrov "automatická identifikácia" a "identifikácia pomocou Refil" u prístroja "pid_regulator". Pokiaľ tieto parametre používate u regulátora v aplikácii vypnuté, je zle nedobre - ak si toho nevšimnete. K samovoľnej aktivácii parametrov dochádza pri prepnutí vývojového prostredia z režimu "Text" do režimov "Grafický editor", "Vzhled" a "Časování". Alebo i pri otvorení aplikácie (pred tým uloženej s vypnutými parametrami) do týchto troch režimov. Pri otvorení aplikácie do režimu "Text" je to samozrejme v poriadku. Pri následnej zmene režimu už opäť dôjde k chybe.
Chyba sa dá eliminovať len tak, že pred spustením aplikácie z vývojového prostredia CP alebo pred prekladom aplikácie pre Runtime, si skontrolujete a správne prestavíte vyššie uvádzané parametre - hrozná otrava, ale čo sa dá robiť.

Túto chybu som 3. 9. 1999 nahlasoval do Moravských přístrojov, kde si ju poznamenali (pravdepodobne teda o nej ešte nevedeli) a prisľúbili, že v pripravovanom ServisPacku3 bude chyba odstránená. ServisPack3 pre CP 3.1 by mal byť podľa ich slov k dispozícii do 2 týždňov (rátané od môjho nahlásenia chyby) - čiže zaokrúhlene hádam do konca septembra (ak to čítate neskôr, už zrejme existuje).
Mne sa táto chyba prejavovala na CP 3.1 + SP2. Či sa prejavuje aj bez SP2 neviem, už sa mi to nechcelo preinštalovávať...