Príprava bitmapových obrázkov mimo CP

Pokiaľ si potrebujete vytvoriť do svojich aplikácii v CP nejaké obrázky, máte dve možnosti. Buď použijete vektorový alebo bitmapový obrázok. Pre realistickejšie obrázky je samozrejme vhodnejšia druhá možnosť i keď taký súbor zaberie viac pamäti. Tu máte opäť dve možnosti - buď použijete bitmapový editor Zebra v CP alebo si obrázok vytvoríte vo svojej obľúbenej aplikácii vo Windowsoch.

Pokiaľ v CP pracujete v 16 alebo 256 farebnom režime a použijete 16 alebo 256 farebný bitmapový obrázok vytvorený vo Win, zistíte že farebnosť obrázku je inakšia. Je to spôsobené tým, že CP a Win používajú rozdielné farebné palety.

16 farebná systémová paleta vo Win
palety v CP a Win
16 farebná systémová paleta v CP

Z technických dôvodov je jasné, že pravé farby uvidíte, len ak máte nastavený farebný režim TrueColor (prípadne HighColor - s odretými ušami).

Riešenie je jednoduché - môžte si stiahnuť nižšie uvedený súbor. Ten obsahuje 16 a 256 farebné ControlPanel-ovské palety pre Win aplikácie PhotoShop, PhotoStyler a sharewarový PaintShopPro.
Ak v týchto aplikáciach pri vytváraní 16 a 256 farebných obrázkov použijete uvedené palety, už sa vám nestane, že obrázok po prenesení do CP vyzerá farebne inak.

download:
cp-pal.zip - 2829 bytov