Skúsenosti so zapožičaným PLC automatom B&R 2003 a ovladačom pre komunikáciu s CP

To, čo som sľúbil, že poreferujem o testovaní spolupráce Control Panelu a PLC automatu B&R 2003, sa pokúsim teraz splniť.
Na úvod však jedno podivenie - hoci som obdržal od URAP Žilina ovladač pre CP na komunikáciu s B&R, ten sa vôbec nenachádza v ponuke Moravských přístrojov...

Teraz však k veci - CP komunikuje (samozrejme obojsmerne) s B&R pomocou protokolu MININET po sériovej linke RS232, RS422, prípadne RS485. V prvom a v druhom prípade je možné pripojiť len jeden automat, v treťom až 5. To je myslené v rámci jednoho ovladača v CP. Je možné, že pri aktivácii viacerých ovladačov B&R v CP sa dajú aj zvýšiť počty pripojených automatov.

Pre každý pripojený automat sa dá vyhradiť maximálne 500 bitových, 250 reálnych a 250 bytových kanálov - myslím, že dostatočné množstvo. Prenosová rýchlosť sa dá zvoliť v rozmedzí 1200 až 19200 baudov - no neviem, asi by to chcelo viac, ale pre drvivú väčšinu aplikácii to bude určite stačiť.

Toľko technické dáta - samotná komunikácia ma však nepotešila. Nie že by nechodila, to nie, ale výstižný výraz by bol - "pokrivkávala". Vstupné kanály (na strane CP) chodili bezchybne. Výstupné sa však správali tak, že akonáhle som vykonal nejaký zápis na ne, komunikácia a s ňou i celý CP na niekoľko sekúnd zatuhol. Na strane B&R sa síce príslušná premenná vyhodnotila, ale tie šialené odozvy asi nie sú s kostolným poriadkom. Nepomohla ani dôsledná kontrola nastavení podľa manuálu. Jediná príčina tejto chyby, ktorá ma napadá, je prepojovací kábel. Použil som totiž kábel, ktorý slúži na prepojenie PC a B&R za účelom jeho programovania (takisto obojsmerná komunikácia). Ak uvedenú chybu vykonzultujem a podarí sa odstrániť, poreferujem.

(Doplnok - január 1999 - Už neporeferujem, zapožičaný B&R sme už museli vrátiť a k uvedenému problému som sa už z časových dôvodov nedostal.)

Samotný spôsob programovania PLC automatu B&R, to už je iné kafe. Moje zhodnotenie - paráda. Dosiaľ sa mi do automatov moc nechcelo, pretože sa programovali (a ešte niektoré aj programujú) len dvoma spôsobmi - buď pomocou riadkových schém, čo je bližšie elektrikárom, alebo pomocou assembleru. Ako som už niekde na tomto webe uviedol, som aplikačne orientovaný a assembler mi moc nereže. Automat B&R sa však môže programovať i pomocou vyššieho jazyka PL2000, ktorý je velice podobný pascalu. Vývojový soft je síce pod Dosom, ale mne osobne to nevadí ani trochu.

Ak sa zaoberáte programovaním riadiacich systémov a zrovna si robíte výber, aké automaty budete nasadzovať a jedním z hladísk je i spôsob (jednoduchosť) programovania, tak
Bernecker&Reiner Vám môžem smelo odporučiť - podotýkam, že nie som finančne ani inak zainteresovaný na predaji tohoto systému.