Odskúšal som si konečne Control Web - prvé dojmy

Konečne som sa po dlhej dobe rozhodol, že si "osahám" systém Control Web (medzitým už vo verzii 3.11). Dosiaľ som tak neučinil z dôvodu nedôvery v stabilitu všetkých "okenných" operačných systémov. Nakoniec som si povedal, že aj keď sa CW nechystám nasadiť, otestovať by som si ho mohol.

Firma Moravské přístroje takýmto zámerom vychádza samozrejme v ústrety, takže nie je problém získať voľne šíriteľnú verziu, ktorá je plne funkčná, až na schopnosť práce so vstupno-výstupnými zariadeniami (prevodníky - meracie karty, ADAM-y...). Zakúpenie demonštračného CD som vylúčil, pretože demo CW je možné si stiahnuť z www stránky Moravských přístrojov. Máte 3 možnosti - buď sťahovať priamo z www serveru alebo z dvoch ftp serverov. Keďže ide o 9,2MB súbor a ja sa pripájam na internet cez dial-up, rozhodol som sa sťahovať cez ftp, kde mi software umožní naviazať na prerušené sťahovanie. A tu nastal problém - najprv som skúšal z ftp.aion.cz, kde bola momentálne rýchlejšia odozva. Sťahovanie sa však prerušilo, čiže som spustil pokračovanie, avšak ftp klient mi odmietol naviazať a ponúkal len sťahovanie od znova. Po odskúšaní iných ftp klientov s rovnakým výsledkom, som dospel k názoru, že je to asi záležitosť samotného serveru, takže som sa pobral na ftp.mii.cz, kde ale nastal iný problém, a to taký, že po prihlásení do príslušného adresára, sa mi tento ukazoval ako prázdny, takže nebolo čo sťahovať. Napísal som teda e-mail s popisom problému na . Po niekoľkodňovom márnom čakaní na odpoveď, som poslal totožný e-mail na . Odtial mi už prišla nasledujúca odpoveď (v skratke): že oba ftp servery sú tak nakonfigurované (neviem prečo) a že uvedený súbor mi odporúčajú stiahnuť z ftp.mii.cz, aj keď sa tam ukazuje prázdny adresár - treba len manuálne zadať ftp príkaz (get) k stiahnutiu príslušného súboru. To sa nakoniec podarilo (aj s naviazaním po prerušení). Takže takmer po dvoch týždňoch pokusov som konečne získal voľne šíriteľnú verziu systému Control Web 3.11 - túto moju skúsenosť môžte chápať ako ďaľší tip&trik na stiahnutie dema CW  :-)
Keď už som bol rozbehnutý, hneď som si stiahol aj zabalenú dokumentáciu. Nahliadol som do nej ešte skôr, ako som inštaloval CW. Najviac ma zaujímali OCL metódy, špeciálne systémové - a tu som objavil chybu v dokumentácii - popis systémových OCL metód nie je úplny, niektoré jednoducho chýbajú. Tak som nakopol svoj starý dobrý NN 3.04 (viem je to vykopávka, ale zatiaľ mi plne postačuje a nemienim surfovať s 80MB kolosmi) a pozrel som sa na www Moravských přístrojov na online verziu nápovedy - tam však tá istá chyba.

Pustil som sa teda konečne do inštalácie voľne šíriteľnej verzie Control Webu. Po jej dokončení, horiac nedočkavosťou, som klikol na ikonu CW a čakal, čo sa objaví. Neviem, čo som vlastne čakal, ale že sa predo mnou zobrazí prostredie naprosto zhodné s Control Panelom 3.X, to ma velice milo prekvapilo (screenshoty z CW som dosiaľ nevidel, alebo som už na ne zabudol). Viem si predstaviť, že možno niektorí nový užívatelia, ktorý nepracovali predtým s Control Panelom budú frflať, že to nezodpovedá prostrediu alá Office 97, ale ja osobne to velice kvitujem a myslím, že kategória ľudí, ktorí pracujú s CW a CP, nie je taká blbá (sorry za výraz), aby bola odkázaná na to, že všetky softy musia vyzerať stejne.
Podrobnejšie som sa poobzeral po Control Webe - do posledného zákutia všetkých menu a dialogových panelov je to úplne zhodné s designom CP 3.X. Zhoda ide dokonca tak ďaleko, že súčasťou CW sú i z CP známe podporné aplikácie: editor ikon, prehliadač obrázkov, DBF, FLI, textový editor - všetko opäť so zhodným designom s CP 3.X. Dokonca ostal i prehliadač HTML. Nezainteresovaný by si položil otázku "Načo?", ale netreba zabúdať, že uvedené typy súborov je možné používať ako DataView v paneloch, čiže je to pochopiteľné (asi by nikto nechcel, aby sa mu v aplikácii CW nasáčkoval do panelu kvôli zobrazeniu HTML dokumentu taký kolos, ako je IE4 (IE5)). U editoru ikon je to zas vyslovená nutnosť, keďže ikony do aplikácií CP a CW nie sú kompatibilné s tými z Win.
Vo všetkých materiáloch o Control Webe je deklarovaná aplikačná kompatibilita s Control Panelom - a to je vec, ktorá ma zaujímala najviac. Postupne som si v Control Webe pootváral a takisto pospúšťal svoje aplikácie z Control Panelu (od najmenších až po najväčšie). Bol som však odkázaný len na aplikácie, ktoré som už mal upravené do podoby dema (na prezentačné účely), keďže voľne šíriteľný Control Web by pochopiteľne nevedel spolupracovať s meracími kartami apod. a neotestoval by som si nič. Na základe toho, čo som si odskúšal, môžem konštatovať, že aplikačná kompatibilita s Control Panelom je 100% (horší výsledok som popravde ani nečakal). Vyskytli sa síce menšie zádrhely - v jednej aplikácii mám v panely použitý ako dataview súbor FLI, po natiahnutí aplikácie do CW a spustení bola animácia FLI scvrknutá na malinkatú plochu, v ďaľšej aplikácii zas po natiahnutí do CW a následnom odštartovaní, nepríjemne poblikávalo jedno tlačítko (prístroj Switch). Inde som zas musel prepísať typ vloženého dataview do panelu, lebo napr. súbor typu *.idr je v CW premenovaný na typ *.idw. Ale to sú len drobnosti, ktoré s deklarovanou kompatibilitou určite nemajú nič spoločné. Pri otváraní aplikácii CP mi ešte vadila jedna drobnosť - v dialogovom panely pre otvorenie aplikácie sú v ponuke totiž len súbory typu: *.cw, *.txt, *.*. Prijal by som i priamo ponuku: *.cp. Pri ukladaní však CW správne rospozná, že mám otvorenú aplikáciu z CP (*.cp) a ponúkne premenovanie na súbor typu *.cw.
Najväčšou bombou Control Webu oproti systému Control Panel je prítomnosť prístroja HTTPD, pomocou ktorého môže aplikácia v Control Webe fungovať i ako HTTP server. Keďže tento prístroj je funkčný i vo voľne šíriteľnej verzii, hneď ako mi ostane viac času, zriadim si intranet (to nie je preklep, ale lokálny internet) a odskúšam i túto funkciu.
Časom sa odhodlám snáď i na otestovanie DDE konektivity, ktorá umožní sledovať dáta z CW online napríklad vo vašom obľúbenom Exceli (toto budem asi odkladať, pretože to znamená nainštalovať si do svojho PC Excel, čo veľmi nerád, pretože moje PC je z hľadiska softu od majkrošrotu ešte panenské - ak nerátam OS). Priznám sa, v čase keď ešte neexistoval Control Web, bola takáto požiadavka na riadiaci systém, ktorý som riešil v Control Panely. Musel som pracne vysvetlovať, že to nie je možné, akurát tak off-line (cez DBF), pretože aplikácia pod Control Panelom bežala samozrejme pod Dos-om a Excel bol pod Win. Nakoniec zo zákazníka vysvitlo, že on to ani nepotrebuje, len ho to tak napadlo, lebo to niekde na nejakom systéme videl. Dnes by sa mu už vyhovieť dalo.

Takže som u konca s popisom mojich prvých dojmov zo systému Control Web - výsledok: CW je skvelý, len keby mal pod sebou aj taký skvelý OS (ale to je iná pesnička). Pokiaľ sa moje dojmy ešte rozšíria časom o nejaké zaujímavé skúsenosti, tak znova poreferujem. Ešte sa síce s CW určite pohrám (Httpd a možno i DDE), ale zatiaľ sa nechystám na ostré nasadenie v nejakom systéme - ako som už spomenul, vyplýva to z nedôvery v stabilitu "okien". V dohladnej dobe sa síce niečo u nás (v práci) chystá, ale to budem opäť nasadzovať Control Panel.