november 2006

Nová Opera Mini 3.0

Dnes bola uvoľnená Opera Mini 3.0. Zabudované novinky:

  • RSS čítačka
  • Podpora šifrovanej komunikácie
  • Upload obrázkov
  • Content folding

Novinky som bližšie popisoval pri uvedení beta verzie.

 

ICQ 6 Preview k dispozícii

ICQ uvoľňuje k testom zbrusu novú verziu ICQ 6 Preview. Pre testovanie je nutná registrácia.

Podľa informácií na ICQ 6 blogu myšlienkou novej verzie by malo byť jednoduché ovládanie a nemalo by byť problémom ani prepnutie z textovej komunikácie na video hovor.

Aktualizované 5. 12. 2006 - Screenshoty a download ICQ 6 Preview

 

Opera Mini vie vytočiť telefónne číslo

Nie všetci užívatelia surfujúci mobilne majú k dispozícii PDA alebo smartphone, mnohí sú odkázaní len na klasický mobil, kde medzi prehliadačmi kraluje Opera Mini (naozaj použiteľné prehliadanie webu z mobilu). Vie ale skĺbiť zobrazenie webových stránok s funkciami telefonovania?

Opera Mini nielen že poskytuje obsah, ale ani vytočenie telefónneho čísla z webu jej nerobí problém. Narazil som na túto feature náhodou. Možno je to obecne známa vec, ale mne doteraz nie, nepotreboval som ju a túto funkciu som si dosiaľ nevšimol...

Pri listovaní stránok v Opera Mini sa všetky čísla (myslím, že viac ako 4-ciferné) postupne zvýrazňujú, tak ako odkazy, len inou farbou (viď screenshot), stačí naň kliknúť, tak ako na odkaz a zobrazí sa dotaz na vytočenie čísla (viď screenshot). Prehliadač rozozná číslo i vo vnútri odkazu a vie ponúknuť potom buď otvorenie odkazu alebo vytáčanie čísla.Čítať ďalej

Vývojárske nástroje pre Operu

Opera dnes uvolnila alfa verziu vývojárskych nástrojov DOM Console, CSS Editor a DOM Snapshot. Inštalujú sa do toolbaru a sú určené pre Operu 9.0 a vyššiu.

Laikom nástroje popisovať nemusím a tí, čo sa vyznajú, vedia o čo ide už podľa názvov :-) Ale keby niekto potreboval trochu nakopnúť - chceli by ste napr. vidieť zdroják toho, čo vám vygeneruje JavaScriptový kód zakomponovaný do stránky? Použite DOM Snapshot... a DOM Console tiež asi ocení každý "ladič"... a CSS editor pracuje priamo so všetkými css-kami priradenými k zobrazenej stránke.

 

Meranie návštevnosti s Google Analytics po roku - nájdete sa?

Ubehol už rok, čo som začal merať štatistiky prístupov na svojom webe pomocou Google Analytics. K presnejším meraniam pomohla i úprava pre slovenské a české vyhľadávače. Rok je pekné okrúhle obdobie, tak prečo nezverejniť nejakú tú nezáživnú, aspoň najzákladnejšiu, štatistiku :-) Zvlášť, keď s meraním, vyžívaným pred GA, som ročné obdobie obsiahnuť nemohol...

Nasledujúce údaje budú však vám, čitateľom, asi k ničomu (no, snáď poučenia)... Ale v poslednej tabuľke sa možno nájdete, tak ešte neodchádzajte :-)

Začnem nárastom návštevnosti, tá za posledný rok stúpla o 50 % (pomer priemernej dennej návštevnosti prvého a posledného mesiaca merania). A vyhľadávače sú tým, čo ku mne posiela najviac návštevníkov:Čítať ďalej

Kde zoženiem blesk Metz MB 36 C-2?

Vie niekto poradiť, kde zakúpim blesk Metz MB 36 C-2 (Metz mecablitz 36 C-2)? Bohužiaľ, jediný slovenský e-shop, ktorý ho ponúka, mi odpísal, že aktuálne ho nevedia zabezpečiť.

Aktualizované - marec 2007: Blesk som už zadovážil v kamennom obchode Prolaika v Bratislave - vďaka za tip z komentára. Ak by nebol dostupný, majú ho aj v obchode vo Viedni. Slovenské foto e-shopy bohužiaľ úplne sklamali.

 

Ako znížiť traffic RSS čítačky alebo ako zmenšiť vyťaženosť internetového pripojenia

Pre mnohých je RSS čítačka už nenahraditeľným spôsobom získavania informácií, keďže umožní ich automatický, pohodlný a časovo úsporný prísun, bez "obiehania" desiatok a stoviek obľúbených webov pomocou prehliadača. Mnohí využívajú služby webových RSS čítačiek (ak k nim patríte, ďalej už čítať nemusíte), väčšina zostáva verná (tak ako aj ja) desktopovým RSS čítačkám. S dĺžkou používania narastá počet feedov (RSS alebo Atom kanálov), niekomu stačia desiatky, ale nie je problém dostať sa i rádovo na stovky, čo môže priniesť niekoľko negatívnych efektov:

 Čítať ďalej

DiGi REVUE 11/2006 - moje recenzie

Vychádza novembrové číslo DiGi REVUE, nájdete v ňom i moju recenziu digitálneho fotoaparátu:

 

  • Fujifilm Finepix S9600

Opera Mini 3.0 Beta - aj s RSS čítačkou

Dnes bola uvoľnená beta verzia prehliadača pre mobilné zariadenia Opera Mini 3.0 (Beta).
 Čítať ďalej