október 2005

Hlohovec obíďte

Chystáte sa "na hroby"? Nie, nejde o parafrázu na mafiánske "na matrace" :-) Píšem o Pamiatke zosnulých. A chystáte sa z diaľnice stočiť to k Hlohovcu? Alebo opačne cez Hlohovec na diaľnicu? Nenaštve vás zdržovanie sviatočnými vodičmi... Nenaštvú vás nejaké tie častejšie zápchy skrz havárie (sviatoční vodiči sú nevyspytateľní)... Naštvú vás cestári... V Hlohovci... Oni si zmysleli teraz opravovať most cez Váh.

V smere od diaľnice som si dnes pred obedom postál v kolóne takmer hodinu (!). Očakávate, že vás bude informovať dopravný servis v rozhlase? Nebuďte naivní, v tej kolóne čaká až tak moc aut, že nakoniec nemá kto dopravný servis informovať, všetci si pomyslia, že určite dopravnú situáciu už niekto "bonzol".Čítať ďalej

Hovadina desaťročia v kategórii Informatika

Titul najväčšej hovadiny týkajúcej sa informatiky rád, veľmi rád, udelím autorovi článku Jaro Filip používal páku miesto myši. Niečo tak stupídne som skutočne nečítal, ani nepamätám. Autor nerozozná klávesnicu od 8-biťáku a joystick od myši, v tom by nebol problém, keby to ako neznalosť prezentoval, on ale závery plynúce zo svojich neznalostí prezentuje ako fakt... A to je zlé, to je veľmi zlé...
Autor by ešte mohol zaperliť v štýle "Jaro Filip si zostrojil i Word a nazval si ho Basic" aby Hovadina desaťročia bola komplexnejšia...
(Bleskovky nečítam, takže via blog.phuture.sk)

Užívateľ Opery na cestách

Ak ste užívateľ Opery a takisto integrovanej RSS čítačky, asi riešite občas problém, ako sa dostať ku svojim obľúbeným informačným zdrojom mimo svojho kompu.

Sú 2 možnosti:
 Čítať ďalej

Paródia na morálku

Z diania okolo istého duelistu sa už začína stávať komédia, vonku sa dievčiny predháňajú, ktorá je tá pravá aktuálna priateľka a tá vo vnútri má ešte stále klapky na očiach... Alebo má len slepačí mozoček? A to nie je myslené ako urážka, veď sliepky sa bežne delia o jednoho kohúta...
Smajlíky na eroticko alebo inak nevhodné scény existujú, kedy budú existovať i smajlíky na prezentáciu amorálneho správania?
A názov RŠ schválne neuvediem, minule som konkurenčnú neuvážene vzal do úst a do teraz mi sem prúdia zástupy lám, ktoré nevedia používať browser.

Opera 9.0 Technology Preview 1 - kľudne inštalujte

Včera som informoval, že bola vydaná Opera 9.0 Technology Preview 1. Po takmer 24 hodinách bezproblémovej prevádzky na 2 kompoch môžem prechod na Operu 9.0 TP1 smelo doporučiť aj napriek jej vývojovému statusu.

Opera 9.0 TP1 u mňa zatiaľ nevykazuje žiadne známky nestability, naopak, pozorujem zlepšenie zobrazenia u webov, kde i do verzie 8.50 dochádzalo k drobným chybám zobrazenia (išlo o malý počet webov).

Napriek tomu, že verzia 9.0 je Technology Preview, kľudne si ju stiahnite a nainštalujte, prípadne preinštalujte vašu pôvodnú Operu. Ak chcete byť úplne kľudný, stačí vám doterajšiu inštaláciu Opery zazálohovať (stačí skopírovať celú zložku Opery, napr. c:\program files\opera na bezpečné miesto) a v prípade problémov pôvodnú inštaláciu vrátiť späť.

 

Opera 9.0 Technology Preview 1

Bola vydaná Opera 9.0 Technology Preview 1, na rovnakej adrese nájdete i prehľad zmien.

 

Prehľad a recenzie objektívov pre zrkadlovky

Ťažko sa vám vyberá nové sklo pre svoju zrkadlovku? Tak zamierte na nový web SLRgear.com. Spáchal ho server Imaging Resource s úmyslom pomôcť pri výbere objektívov a príslušenstva pre zrkadlovky (i digitálne samozrejme).

V popredí Google spomedzi miliónov

Rony sa vcelku oprávnene pochválil so zaradením svojho spotu na popredné priečky spomedzi takmer 3 miliónov vo výsledkoch Google. Odkaz na neho v Google je plne relevantný.

Nedá mi, aby som sa nepochválil vyšším číslom, aj keď môj výsledok v Google je plne irelevantný a viac menej nechcený... Ale predsa len, ako pikoška to poteší :-)

Na úplne nezmyselné spojenie výrazov (z hľadiska obsahu môjho webu/weblogu) totiž odkazuje Google na môj web v prvej päťke spomedzi takmer 4,3 milióna výsledkov... Ale opakujem, ide o plne irelevantný odkaz a navyše zo "španielsky hovoriaceho" datového centra. Zo "slovensky/anglicky hovoriaceho" datového centra sa jedná len o nejakých 2,5 milióna výsledkov.Čítať ďalej

Použiteľnosť weblogov - 10 najväčších chýb

Jakob Nielsen sa vyjadruje k použiteľnosti weblogov v Weblog Usability: The Top Ten Design Mistakes.

Čítajte originál alebo si pár dní počkajte, on to niekto voľne preloží i so zaručene fundovaným vlastným komentárom...
 

 

Webhosting a monitoring dostupnosti webu

Ak si niekto za webhosting platí, očakáva primeranú kvalitu služieb, čiže dostupnosť 100 % alebo hodnotu líšiacu sa od 100 % len minimálne, s výpadkami skôr občasnými ako neustále opakujúcimi sa.

Nespoľahlivosť dokáže naštvať dvojnásobne, ak ide o peniaze súkromné, z vlastného vrecka, za nekomerčný web, typicky osobná stránka alebo osobný weblog. A naštve trojnásobne, keď sa od webhostingu dočkáte len odpovedí typu "technici na tom pracujú". A naštve štvornásobne, keď sa na technickej podpore dočkáte odpovede typu "môžem vám doporučit len reklamáciu alebo zmenu webhostingu".

O problémoch s mojim webostingom som už písal pred mesiacom a bohužiaľ, situácia sa k lepšiemu nezmenila, stále pretrvávajú krátkodobé výpadky... Musel som teda pristúpiť k exaktnejšiemu vyhodnoteniu nedostupnosti, aby som vedel reklamáciu (nasledovanú zrušením zmluvy) patrične podporiť.Čítať ďalej

Beaujolais Nouveau možno v Korzo Cafe - Nové Mesto nad Váhom

Beaujolais Nouveau, čiže "nové božolé", bude pre vyznavačov tohoto lahodného mladého francúzskeho vína možno k dispozícii v Korzo Café (Nové Mesto nad Váhom).

Majiteľ Korzo Café, kamarát Laco Písečný, bol môjmu nápadu spred pár týždňov na akciu Beaujolais Nouveau veľmi náklonný a prisľúbil, že sa ho na ten správny dátum pokúsi zadovážiť.

Platí už takmer 70 rokov, že Beaujolais Nouveau sa môže vo Francúzsku i vo svete začať podávať v presne určený dátum. Od roku 1985 bol striktný dátum pozmenený na tretí novembrový štvrtok. Tento rok to vychádza na 17. november.

Dúfam, že všetko dopadne dobre a 17. 11. 2005 si budeme môcť úderom polnoci v príjemnej kaviarničke Korzo Café zakričať "Le Beaujolais Nouveau est arrivé!".

O všetkých novinkách, pozitívnych či nebodaj negatívnych, ohladne Beaujolais Nouveau v Korzo Café budem priebežne informovať... Zatiaľ Na zdravie :-)Čítať ďalej

Blogger.com - vyhľadávanie na vlastnom weblogu

Užívatelia blogujúci cez Blogger majú k dispozícii vyhľadávanie na vlastnom weblogu prostredníctvom formulára obsiahnutého v navigačnej lište (NavBar), ktorá sa trvalo zobrazuje nad weblogom.

Po umiestnení weblogu na vlastný webový priestor získame možnosť NavBar zrušiť (a kto by ho s radosťou neodpálil preč, že?), zároveň ale ukrátime čitateľov o možnosť vyhľadávania na našom weblogu. Náprava je ovšem veľmi jednoduchá, stačí do šablony vlastného weblogu na vhodné miesto umiestniť nasledujúci kód:

 Čítať ďalej

Opera v Sony Ericsson P990i a antivir pre Symbian

Browser Opera 8 bude štandardne predinštalovaným pre nový smartphone Sony Ericsson P990i postavenom na OS Symbian.

A do prostredia Symbian mieri i Eset so svojim antivirovým riešením Eset Mobile Antivirus.

Nuž, začína sa mi spomínaný operačný systém pre mobilné zariadenia pozdávať viac a viac. Opera síce na ňom už frčí dávnejšie, ale keď sa už pridáva i ďalší, pre mňa dôležitý a dôveryhodný, producent softwaru, budem už na Symbian poškuľovať viac ako len hypoteticky :-)Čítať ďalej

Blogger.com - spätné odkazy

Blogger.com zaviedol podporu sledovania spätných odkazov (BackLinks).

Odteraz každý spot môže obsahovať súpis odkazujúcich linkov. Objavia sa tam ovšem len weblogy, ktoré sú indexované službou Blog Search od Google.

V podstate BackLinks zobrazuje to isté, čo výsledky vyhľadávania pomocou operátora link u služby Blog Search, ale BackLinks to zobrazuje priamo v spote.Čítať ďalej

Ako bojujem so spamom slovenským a českým

Nemám v úmysle zapodievať sa teraz softwarom, ktorý mám na serveroch nasadený k filtrovaniu a blokovaniu spamu. Rovnako nemám v úmysle poučovať o zaručene vhodnom spôsobe boja proti spamu, ide mi len o odprezentovanie vlastných skúseností a postupov, ktoré ako administrátor aplikujem už pár rokov. Čo popisujem, bolo v minulosti v iných podobách publikované na slovenských weboch, nie som teda asi jediný, kto pristupuje ku spamu z našich končín pasívne.

Nemusím zrejme pripomínať, že nižšie uvádzané má zmysel len v prípade spamu pochádzajúceho od slovenských, respektíve českých firiem. V drvivej väčšine prípadov nejde totiž o spamerov profesionálnych, ale príležitostných, ktorý zväčša nemajú ani povedomie o tom, čo činia (čo ich ale voči zákonu neospravedlňuje). Z toho dôvodu sa mi osvedčilo autorov takéhoto spamu upovedomiť o nezákonnosti ich konania. Možno im v hlave zablysne a ja som svoj (a možno i u iných) spamový filter pripravil o nejaký ten džob :-)Čítať ďalej

Foto: Kvapky

Kvapky

Len tak, pre potechu oka...Čítať ďalej

DiGi REVUE 10/2005 - moje recenzie

Vychádza októbrové číslo DiGi REVUE, nájdete v ňom i moje recenzie digitálnej zrkadlovky Konica Minolta Dynax 5D, ultrazoomu Konica Minolta DiMAGE Z6 a kompaktu Praktica Luxmedia 6103.

Ochrana autorských práv existuje, aj cez oceán

Pred pár dňami som si všimol, že si jedna slečinka na svojom weblogu prevádzkovanom na livejournal.com jednoducho a drzo "prifaklila" do svojho spotu jednu z fotiek pochádzajúcich z môjho webu. Mal som to šťastie (a ona smolu), že ho v tagu img ťahala priamo odo mňa, inak by som na to asi ťažko prišiel. A ďalšiu smolu mala v tom, že som jej neudelil súhlas na použitie (ani nepýtala).

Dumal som, čo s tým, že skrz oceán sa určite nápravy nedovolám... Ale nakoniec som, skôr proforma, ako s očakávaním výsledku, pridal do komentárov inkriminovaného spotu krátke a úderné "Obrázok ten a ten je chránený autorskými právami, prosím zmazať" (samozrejme v angličtine :-))
Očakával som niečo ako "choď sa vypchať" od autorky weblogu alebo vôbec žiadnu reakciu, ale konečným výsledkom som bol mierne prekvapený, aj keď až tak drastický byť nemusel - jednoducho, o dva dni bol zmazaný celý spot, už neexistuje.Čítať ďalej

Pocta starým zrkadlovkám

Dnes sa mi v RSS čítačke vytvoril nádherný kontrast...

Základ vytvoril server dpreview.com svojim preview digitálnej zrkadlovky Olympus E-500 (vrátane predbežných testovacích snímkov).

Druhý protipól kontrastu má na svedomí server paladix.cz svojim pomyselným návratom ku starým kinofilmovým zrkadlovkám Olympus OM-3 a OM-3Ti.

Pri tomto kontraste sa mi hneď vybavila moja stará kinofilmová zrkadlovka Zenit-E (ešte stále funkčná), s ktorou som fotil asi od 13-tich, či 14-tich rokov a nielen fotil, ale i vyvolával filmy a fotky... Aj paladix.cz si kedysi spomenul na Zenit-E.

10 najčastejších chýb vo webdizajne v roku 2005

Guru použiteľnosti, Jakob Nielsen, vydal dnes Top Ten Web Design Mistakes of 2005...

Môj komentár k uvedenému by bol len bezvýznamným a zdržujúcim "bla-bla-bla", takže hor sa do čítania originálu.

(spot takmer na Ronyho počesť, veď on vie ;-))